Stäng meddelande
Begränsad service fredagen den 9 december

Fredagen den 9 december har vi begränsad service på grund av utbildning. Vid behov av tolk denna dag, beställ i god tid.

Stäng meddelande
Begränsad service fredagen den 9 december

Fredagen den 9 december har vi begränsad service på grund av utbildning. Vid behov av tolk denna dag, beställ i god tid.

Förtroendevalda

Direktionens ledamöter väljs för en mandatperiod om fyra år. Perioden räknas från 1 januari året efter att val har genomförts till respektive medlemsfullmäktige.

I enlighet med förbundsordningen är Göteborgs Stads ledamot ordförande i direktionen. Västra Götalandsregionens ledamot är vice ordförande.

Kontakt

Åke Björk (M), ordförande
ake.bjork@politiker.goteborg.se

Förtroendevalda 2019-2022

Medlemsorganisation

Ledamot

Ersättare

Göteborgs Stad

Åke Björk (M), ordförande

Erik Norén (V)

Västra Götalandsregionen

Christina Abrahamsson (M),
vice ordförande

Jonas Adelsten (S)

Alingsås kommun

Per-Gordon Tranberg (M)

Leif Hansson (S)

Bollebygds kommun

Ingridh Anderén (M)

Christina Hein (S)

Borås Stad

Lars-Åke Johansson (S)

Birgitta Bergman (M)

Dals-Eds kommun

Christina Virevik (C)

Carina Halmberg (S)

Essunga kommun

Gunilla Hermansson (KD)

Daniel Andersson (M)

Falköpings kommun

Rune Lennartsson (C)

Caroline Lundberg (M)

Grästorps kommun

Svante Classon (C)

Kent Larsson (M)

Gullspångs kommun

Ann-Christin Erlandsson (S)

Björn Thodenius (M)

Götene kommun

Isabella Carlén (KD)

Björn Cavalli Björkman (S)

Herrljunga kommun

Gunnar Andersson (M)

Mats Palm (S)

Hjo kommun

Ann-Christine Fredriksson (M)

Lars-Göran Svensson

Härryda kommun

Maria Kornevik Jakobsson (C)

Siw Hallbert (S)

Karlsborgs kommun

Ingvar Kärsmyr (KD)

Anita Larsson (S)

Kungälvs kommun

Lennart Martinsson (S)

Vakant

Lerums kommun

Ulf Utgård (M)

Halim Azemi (S)

Lidköpings kommun

Lena O Jenemark (S)

Kristina Classon (M)

Lilla Edets kommun

Zara Blidevik (M)

Gitte Jensen (S)

Lysekils kommun

Ricard Söderberg (S)

Vakant

Mariestads kommun

Richard Thorell (M)

Janne Jansson (S)

Marks kommun

Niklas Herneryd (L)

Ann Iberius Orrvik (M)

Munkedals kommun

Anna Höglind (L)

Hans-Joachim Isenheim (MP)

Mölndals Stad

Leif Norberg (M)

Shahla Alamshahi (S)

Orust kommun

Britt-Marie Andrén-Karlsson (S)

Maria Sörqvist (C)

Partille kommun

Adam Algotsson (M)

Eva Carlsson (S)

Skara kommun

Ewa Karlsson (M)

Michael Karlsson (S)

Skövde kommun

Ulla-Britt Hagström (L)

Anita Löfgren (S)

Sotenäs kommun

Kajsa Åkesson (M)

Gerardo Alas (S)

Strömstads kommun

Anna-Lena Carlsson (C)

Merry Johansson (S)

Svenljunga kommun

Patrik Harrysson (S)

Johan Björkman (M)

Tanums kommun

Roger Wallentin (C)

Ida Östholm (M)

Tibro kommun

Peter Söderlund (L)

Maria Maric (KD)

Tidaholms kommun

Hajrudin Abdihodžić (V)

Anders Wennerlund (M)

Tjörns kommun

Gun Alexandersson Malm (L)

Anette Johannessen (S)

Tranemo kommun

Eva-Karin Haglund (S)

Cecilia Valbrant (C)

Trollhättans Stad

Margreth Johnsson (S)

Vakant

Töreboda kommun

Pernilla Johansson (C)

Anne-Charlotte Karlsson (S)

Uddevalla kommun

Elving Andersson (C)

Christina Nilsson (KD)

Ulricehamns kommun

Elisabeth Stålbrand (NU)

Sebastian Gustavsson (M)

Vara kommun

Ulf Genitz (C)

Fredrik Pettersson (S)

Vårgårda kommun

Bengt Hilmersson (C)

Tony Willner (S)

Öckerö kommun

Kent Lagrell (M)

Jan-Åke Simonsson (S)

Skriv ut
|
Senast uppdaterad: 14 juni 2022